מסחר אלקטרוני באינטרנט
מסחר באינטרנט – חנות וירטואלית, מערכות סליקה


מסחר באינטרנט

מסחר באינטרנט אולי נשמע כמו עניין פשוט כמו שליחת מייל או פתיחת פרופיל בפייסבוק, אך תקני האבטחה החמורים הנפוצים ברשת בשנים האחרונות, בתוספת המורכבות של פיתוח אפליקציה מתאימה לצורך סליקה (חיוב הלקוח בפועל), הופכות את הנושא למורכב יותר מכפי שניתן לחשוב בתחילה.

חנות וירטואלית – פיתרון נוח ולא תמיד משתלם

ספקים שונים וחברות בניית אתרים משווקים בצורה אגרסיבית למדי פתרונות בצורת חנויות וירטואליות. חנות וירטואלית היא אתר אינטרנט עם רשימת מוצרים ומחירים קבועים או משתנים (במקרה של מכרזים). הלקוח פותח חשבון בחנות ומוסר את פרטי כרטיס האשראי שלו רק בעת הקנייה בפועל או הגשת ההצעה למכרז.

זהו הפתרון הנוח ביותר מכיוון שמערכת שירות הלקוחות, הסליקה ושטחי התצוגה הוירטואליים, נמצאים כולם בתוך מערכת אחת מובנית. החיסרון העיקרי של חנות וירטואלית טמון בחוסר הגמישות של המערכת והעלויות הגבוהות בעת ביצוע שינויים פרטניים. חנויות וירטואליות, לפחות אלו המוצעות בארץ, מתאימות בעיקר למוצרים מוחשיים ופחות לנותני שירותים. מבחינה עיצובית, רוב החנויות האלו דומות מאוד אחת לשנייה ובתחומים תחרותיים, קשה מאוד ליצור בידול מול הלקוח.

הטמעת מערכת סליקה

גם עבור חנות וירטואלית וגם במידה ולא תוכלו להשתמש בחנות וירטואלית, תאלצו לחבר מערכת סליקה חיצונית אל אתר האינטרנט שלכם, ותצטרכו לעבוד מול מספר גורמים נוספים. לעומת זאת, תוכלו להציע כל שירות העולה על דעתכם ולא תהיו מוגבלים למכירת מוצרים פיזיים. במקרה זה יש כמה החלטות חשובות:

כיצד אתם רוצים לחייב?

השיקול הראשון שלכם הוא כיצד אתם רוצים לחייב את הלקוח? מעבר לחיוב באמצעות כרטיס אשראי, ישנם עוד שלושה סוגי חיובים נפוצים:

  • חיוב ארנק אלקטרוני - הלקוח מחזיק ארנק אלקטרוני אצל חברת סליקה דוגמת פייפאל, המנהלת עבורו את התשלומים בצורה מאובטחת ובנוסף מבטיחה לו את אמינות הרכישות. מצד שני מספקת לסוחר מנגנונים המבטיחים את קבלת התשלומים ומונעת מקרי הונאה.
  • חיוב באמצעות SMS - זהו חיוב לסכומים קטנים יותר בו העמלות גבוהות יותר, אבל הוא מאפשר לכם לגבות כסף מכל מי שברשותו מכשיר סלולר שאינו חסום לביצוע תשלומים דרך הודעות SMS, כולל ילדים ובני נוער הנוטים לצרוך הרבה יותר תוכן סלולארי. (חוק שהועבר בכנסת מחייב את חברות הסלולר לשאול את הלקוח או הוריו האם הוא מעוניין לפתוח אפשרות זו).
  • חיוב דרך הטלפון (דרך חברת הטלפון של הלקוח) - הסכום בדרך כלל מוגבל ל– 99 שקלים וגם כאן העמלות גבוהות יותר.

מכיוון שרוב חברות הסליקה מספקות רק חלק מהאפשרויות, חשוב לדעת מראש מהו אופי החיובים באתר שלכם ומי קהל היעד.

אבטחה

כיום מרבית חברות הסליקה אמנם מספקות תקני אבטחה מובנים מראש כגון SSL וחייבות לעמוד בתקן אבטחה PCI DSS , אבל עדיין יש לוודא כי הדרישות הבסיסיות הללו מתקיימות. בשנים האחרונות אנחנו עדים ליותר ויותר ניסיונות לפריצה וגניבה של פרטי אשראי ואפילו תאגידי ענק כמו סוני כבר לא חסינים מפניהם.

בחירת מערכת סליקה

בחירת מערכת סליקה יכולה להיות מורכבת ביותר במיוחד לאתרים בסדר גודל גדול במיוחד המעוניינים לשרת אלפי לקוחות במדינות שונות באמצעים שונים ובמטבעות רבים וזקוקים למספר פתרונות מקומיים או בחו"ל. כאשר אתם ניגשים לפרויקט שכזה, קחו בחשבון שתצטרכו לעבוד מול מספר גורמים נוספים במיוחד מעבר לעניין תכנות המערכת:

  • חברות האשראי – העברת המידע לחברת האשראי וקבלת אישור על ביצוע העסקה.
  • חברות אבטחה – חברות המספקות מפתח SSL (תקן אבטחה) המתאים לרמת ההצפנה הדרושה וחברות שיעבירו אותכם תקן אבטחה PCI DSS.
  • הנהלת חשבונות ממוחשבת – לשליחת קבלות וחשבוניות ללקוחות.

רק התממשקות מול כל הגורמים הרלוונטיים תבטיח שמערכת הסליקה שלכם תוכל לשרת את כל הלקוחות בכל מדינה ומדינה. 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות Interspace Hosting , טלפון: 073-222-4440   פקס: 073-222-4444     אירוח אתרים